Zmarszczki pod oczami – jaki zabieg wybrać?

Zmarszczki pod oczami – jaki zabieg wybrać? Pierwsze zmarszczki pod oczami mogą pojawić się nawet w okolicach 20. roku życia. Wbrew pozorom z tym problemem borykają się nie tylko osoby w zaawansowanym wieku, lecz również młode kobiety. Z pomocą przychodzi im medycyna estetyczna, dzięki której można pozbyć się zmarszczek pod oczami, bez względu na to, czy są to delikatne, czy też dobrze widoczne zmiany. Jakie zabiegi wybrać?

Kwas hialuronowy

Niekwestionowanym liderem w usuwaniu zmarszczek pod oczami jest kwas hialuronowy. Nic dziwnego, że pacjenci gabinetów medycyny estetycznej coraz częściej pytają właśnie o niego w kontekście pozbywania się niechcianych bruzd. Co jest sekretem kwasu hialuronowego? Otóż jest to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka, przez co uważana jest za stosunkowo bezpieczną. Rzeczywiście, kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez zdecydowaną większość pacjentów, gdyż nie pojawiają się u nich reakcje uczuleniowe. Kwas hialuronowy wraz z wiekiem występuje w coraz mniejszym stężeniu w organizmie człowieka, dlatego też zaczynają pojawiać się na skórze zmarszczki, a skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Efekty są widoczne niemal od razu po zabiegu, utrzymują się natomiast, w zależności od konkretnego pacjenta, od pół roku do nawet 18 miesięcy. Najczęściej jednak zabieg należy powtórzyć po około 6-12 miesiącach. 

Botoks

Od momentu, gdy w medycynie estetycznej popularność zyskał kwas hialuronowy, botoks zdecydowanie ją stracił. Niemniej jednak wciąż wykorzystywany jest on w gabinetach, między innymi do redukowania zmarszczek po oczami. Botoks to tak naprawdę toksyna botulinowa. Preparat blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do mięśni powiązanych z mimiką twarzy. Działanie to zapobiega nadmiernemu skurczowi mięśni, marszczeniu i fałdowaniu skóry. Toksyna działa wyłącznie na obszar, który został poddany zabiegowi, natomiast pozostałe mięśnie pozostają bez zmian. Niektórym botoks kojarzy się z nienaturalnymi efektami wizualnymi, jednak pamiętajmy, że odpowiednio dobrana dawka toksyny znacząco poprawi wygląd bez sztucznego napięcia mięśni. Redukowanie zmarszczek pod oczami za pomocą botoksu pozwala cieszyć się efektami przez około 8 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Mezoterapia

Mezoterapia igłowa to zabieg, który pozwala nie tylko zredukować zmarszczki pod oczami, lecz również odżywić i zregenerować skórę w tych okolicach. Polega on na wykonaniu kilku nakłuć, za pomocą których lekarz wprowadza pod skórę substancje aktywne. Przekrój tychże substancji jest bardzo duży, choć najczęściej pacjenci wybierają kwas hialuronowy, koenzym Q10 oraz witaminę E. Wszystkie te składniki działają na skórę regenerująco, poprawiając jej elastyczność oraz sprężystość. Mezoterapia, choć wymaga nakłucia, uznawana jest przez pacjentów za zabieg bezbolesny. Co ciekawe, można przeprowadzić go nie tylko w obszarze skóry twarzy, lecz na niemal całym ciele. Aby efekty były dobrze widoczne, zaleca się przeprowadzenie całej serii zabiegów. Pozytywne zmiany w strukturze skóry widoczne są nawet do roku, po tym czasie zabieg należy powtórzyć, aby utrzymać rezultaty. 

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe to substancja pozyskiwana z krwi pacjenta. Dzięki temu, podobnie jak kwas hialuronowy, jest bardzo dobrze tolerowana. Osocze można pobrać bezpośrednio od pacjenta, lecz istnieje również możliwość znalezienia dawcy osocza. Zabieg wymaga jednak pewnych przygotowań, co nie ma miejsca w przypadku pozostałych sposobów usuwania zmarszczek wokół oczu. W czasie pierwszej wizyty specjalista pobiera pacjentowi krew, a następnie umieszcza próbkę w specjalnej maszynie. Dzięki niej możliwe jest odwirowanie i pozyskanie czystego osocza, które następnie zostanie wstrzyknięte pacjentowi. Osocza bogatopłytkowe wspomaga produkcję kolagenu, który przeciwdziała tworzeniu się nowych zmarszczek. Zabieg ten rekomendowany jest przede wszystkim osobom, które borykają się z problemami z alergią. Trudno bowiem ocenić, jak zareagują one na różnego typu substancje, natomiast osocze jest substancją w pełni naturalną, którą z pewnością zaakceptuje ich organizm. 

Jaki zabieg medycyny estetycznej wybrać na zmarszczki pod oczami?

Wymieniony wyżej zabiegi to najpopularniejsze, po które sięgają pacjenci gabinetów medycyny estetycznej, borykający się z problemem zmarszczek pod oczami. Oczywiście, można również wybierać wśród innych, lecz to właśnie na osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, botoks czy mezoterapię igłową decydujemy się najczęściej. Kwalifikacji do poszczególnych zabiegów każdorazowo dokonuje lekarz, gdyż do poszczególnych istnieją różne przeciwwskazania. Kwalifikacji dokonuje się na podstawie wywiadu medycznego oraz dokładnych oględzin skóry pod oczami. Niektóre zabiegi wykazują bowiem silniejsze, inne nieco słabsze działanie, przez co ostateczny wybór zależy też od stopnia zaawansowania zmian. Nie warto więc kierować się wyłącznie tym, jak długo utrzymują się efekty poszczególnych zabiegów. Choć dla wielu pacjentów jest to bardzo istotny aspekt, nie powinien być on decydującym.