Mezoterapia igłowa – jak działa? Zabieg mezoterapii igłowej może być wykonany na niemal każdym obszarze ciała, jednak najczęściej przeprowadza się go w okolicach twarzy, szyi, dekoltu, dłoni oraz głowy. Ma na celu zregenerowanie naskórka i dostarczenie mu niezbędnych substancji odżywczych. Jakie efekty przynosi mezoterapia igłowa i kto powinien z niej skorzystać?
Czym jest mezoterapia igłowa?
Mezoterapia igłowa wykorzystuje nakłucie igłą, za pomocą której w wybrane obszary dostarczane są różnego rodzaju preparaty odżywcze i regeneracyjne. Zabieg wykonuje doświadczony lekarz, czasami w asyście pielęgniarki. Musi on wykonać nakłucie o odpowiedniej głębokości, zatem często w czasie zabiegu pojawia się krwawienie. Jest to jednak normalny objaw, którym nie należy się przejmować. W trakcie mezoterapii igłowej do organizmu pacjenta przedostają się różnego rodzaju substancje, które mają za zadanie wnikać w wybrany obszar i odpowiedniego go odżywiać oraz regenerować. Najczęściej w mezoterapii igłowej wykorzystuje się kwas hialuronowy. Jest to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie, przez co jest dobrze tolerowana przez zdecydowaną większość pacjentów.
Kwas hialuronowy najczęściej wykorzystujemy w celu redukcji zmarszczek powierzchniowych oraz głębokich. Może również służyć poprawieniu kondycji skóry. Inną substancją chętnie wybieraną przez pacjentów jest koenzym Q10. Podobnie jak kwas hialuronowy, chroni skórę przed starzeniem, a tym samym zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Pacjenci, którym należy na przykład na pozbyciu się drobnych przebarwień, mogą wybrać witaminę C. Popularną substancją jest też witamina E, która działa regenerująco na skórę, dogłębnie ją odżywiając i uelastyczniając. Co ciekawe, mezoterapia igłowa nie musi bazować na jednym składniku aktywnym. Coraz częściej wykorzystuje się koncepcję, która nakazuje łączenie ze sobą różnego rodzaju substancji. Taka mieszanka ma za zadanie przynosić znacznie lepsze rezultaty przy jednoczesnym, odpowiednim dawkowaniu poszczególnych składników. Oczywiście, istnieje również możliwość podania wyłącznie jednej substancji aktywnej, w zależności od potrzeb oraz stanu zdrowia obszaru, który podlega nakłuciom.
Mezoterapia igłowa – dla kogo?
Mezoterapia igłowa to zabieg medycyny estetycznej o szerokim spektrum działania. Chętnie decydują się na niego osoby, które chciałyby spłycić widoczne zmarszczki, a także poprawić elastyczność skóry. Co ciekawe, jako jeden z niewielu zabiegów może być również stosowany prewencyjnie, na przykład u osób, u których zmarszczki jeszcze się nie pojawiły, lecz skóra staje się już matowa, pozbawiona blasku i coraz mniej elastyczna. Mezoterapia igłowa może być przeprowadzana nie tylko na skórze twarzy, lecz również w innych partiach ciała. Coraz częściej wykorzystuje się ją do stymulacji wzrostu włosów. Zabieg ten daje bardzo dobre u osób, które borykają się z nadmiernym wypadaniem włosów, nie mogą poradzić sobie z problemem przy pomocy innych środków.
Warto pamiętać, że w tym przypadku substancja aktywna aplikowana jest bezpośrednio pod skórą, dzięki czemu działa o wiele efektywniej. Pomimo ingerencji w tkanki, mezoterapia igłowa zaliczana jest do zabiegów bezpiecznych, a dodatkowo bezbolesnych. Mogą więc zdecydować się na nią nawet pacjenci z niskim progiem bólowym, którzy niechętnie wybierają zabiegi z tradycyjnymi nakłuciami. Zanim jednak specjalista przeprowadzi zabieg, będzie musiał zakwalifikować do niego pacjenta. W tym celu przeprowadzi wywiad medyczny oraz poinformuje go o tym, w jaki sposób działają poszczególne substancje, które zostaną wprowadzone pod skórę. Przeciwwskazania do mezoterapii igłowej to między innymi ciąża, nowotwory, cukrzyca, stosowanie niektórych leków, epilepsja, stwardnienie rozsiane, opryszczka. Niektóre z nich mają charakter trwały, inne jedynie przejściowy, nakazując tym samym zmianę terminu zabiegu.
Czy warto zdecydować się na mezoterapię igłową?
Mezoterapia igłowa to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, który posiada stosunkowo bogatą historię. Był on wykonywany już w XX wieku, gdy medycyna estetyczna nie była jeszcze popularna. Za jego pomocą można osiągnąć pożądane rezultaty, jednak warto pamiętać o konieczności wykonania całej serii zabiegów, w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Mezoterapia igłowa powinna być wykonana przez doświadczonego specjalistę, a więc lekarza medycyny estetycznej. Pamiętajmy, że choć jest to zabieg uważany za bezpieczny, to jednak dochodzi tutaj do przerwania ciągłości tkanki.
Wybierajmy więc renomowane gabinety, które pracują na najwyższej jakości preparatach i zatrudniają wyłącznie specjalistów z uprawnieniami. Oprócz mezoterapii igłowej coraz częściej mówi się też o mezoterapii bezigłowej oraz mikroigłowej – skutki wszystkich zabiegów mają być porównywalne, jednak w praktyce najlepsze rezultaty przynosi właśnie wykonanie zabiegu w tradycyjnej formie. Choć mamy tutaj do czynienia z igłami i nakłuciami, zabieg sam w sobie jest bezbolesny, przypominając tym samym nieco akupunkturę.