Lifting twarzy

Lifting twarzy to zabieg, który pozwala podnieść i naciągnąć zwiotczałą skórę. Jednocześnie przyczynia się on do poprawy kształtu i owalu twarzy. Najczęściej decydują się na niego pacjenci po 40. roku życia, lecz w niektórych przypadkach można przeprowadzić go wcześniej. Jakie efekty daje lifting twarzy i jak przygotować się do zabiegu?

Dlaczego właśnie lifting twarzy?

Lifting twarzy to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. W ostatnich latach przeprowadza się go również w formie nieinwazyjnej, w gabinetach medycyny estetycznej. Klasyczny lifting twarzy jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Polega on na odpowiednim zredukowaniu tkanki w środkowych oraz dolnych partiach twarzy i szyi. Opadająca wraz z wiekiem tkanka powoduje marszczenie się skóry. Po zabiegu zaczyna ona układać się lepiej na mięśniach, dzięki czemu nie traci ona swojego naturalnego wyglądu. Zabieg nie zaburza również mimiki twarzy.

Dlaczego to właśnie na lifting decyduje się obecnie większość kobiet? Przede wszystkim dlatego, że jest to zabieg, którego efekty widoczne są niemal natychmiastowo. Ponadto sprawdza się on nie tylko w przypadku delikatnych zmian, lecz również tych, które są już mocno zaawansowane. 

Jak się przygotować do liftingu twarzy?

Zanim chirurg przeprowadzi lifting twarzy, pacjent musi się stawić na wizycie kwalifikacyjnej. Specjalista przeprowadzi wywiad medyczny, na podstawie którego oceni, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Następnie zleci pacjentowi wykonanie podstawowych badań, w tym morfologii krwi. Pamiętajmy, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, zatem trzeba się do niego dobrze przygotować. Sam zabieg trwa około 3 godziny, jednak pacjent powinien pozostać w klinice całą dobę. Jeśli wszystko jest w porządku, a wyniki badań w normie, pacjent może następnego dnia wrócić do domu. 

Jak wygląda proces rekonwalescencji po zabiegu?

Lifting twarzy to zabieg inwazyjny, w czasie którego przerwaniu ulega ciągłość tkanek. Dlatego też rekonwalescencja po nim jest nieco dłuższa, niż w przypadku klasycznych zabiegów medycyny estetycznej. Trwa około 14 dni i w tym czasie pacjent powinien unikać nadmiernego wysiłku, a zwłaszcza podnoszenia ciężkich przedmiotów i schylania się. Jednocześnie należy pamiętać o właściwej pielęgnacji okolic twarzy, zgodnej z zaleceniami specjalisty. Przez kilka dni po zabiegu skóra może wydawać się opuchnięta oraz nabrzmiała, jednak objawy te powinny zniknąć w krótkim czasie. Jeśli jednak pojawi się gorączka, nadmierne zaczerwienienie czy znaczące pogorszenie samopoczucia, należy udać się do lekarza. Istnieje bowiem ryzyko, że wdał się stan zapalny, który zazwyczaj leczy się przy pomocy antybiotyków.

Nieinwazyjny lifting twarzy – na czym polega?

Nie wszyscy pacjenci są przekonani do liftingu twarzy w klasycznej wersji. Zabieg ten jest inwazyjny, zatem niesie za sobą pewnego rodzaju ryzyko. Warto więc rozważyć nieinwazyjny lifting twarzy, który oferują najlepsze gabinety medycyny estetycznej. Zabieg ten przeprowadza się bez użycia skalpela, natomiast przy pomocy urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe o dużym natężeniu. Rezultaty porównywane są do liftingu chirurgicznego, jednak zabieg ten jest przeprowadzany w komfortowych warunkach, a jednocześnie nie wymaga długiej rekonwalescencji. W tym samym dniu pacjent może powrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków.

Wskazania do liftingu nieinwazyjnego to między innymi opadające brwi, widoczne zmarszczki, opadające policzki czy kąciki ust. Efekty zabiegu utrzymują się do 2 lat, po czym trzeba go powtórzyć. Pod tym względem nieinwazyjny lifting twarzy oceniany jest nieco gorzej niż zabieg chirurgiczny, który przynosi trwałe rezultaty. Z drugiej strony, stanowi on doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji bądź nie chcą ingerować w budowę skóry w aż tak dużym stopniu. 

Lifting twarzy – czy warto go wykonać?

Lifting twarzy to zabieg, który już od lat cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów. Pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty w stosunkowo krótkim czasie, a jednocześnie może być wykonany nawet u osób z zaawansowanymi zmianami w wyglądzie twarzy. Pamiętajmy jednak, że jest to zabieg, który wymaga interwencji chirurgicznej, a zatem i odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta. Alternatywnym rozwiązaniem będzie nieinwazyjny lifting twarzy, który wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej. Niektórzy uważają, że jest to doskonała odskocznia od trudnego zabiegu chirurgicznego, który wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Niemniej jednak efekty liftingu nieinwazyjnego utrzymują się znacznie krócej, co w opinii innych nie przemawia na jego korzyść. Warto więc zastanowić się nad własnymi potrzebami, preferencjami, a przede wszystkim stopniem zaawansowania zmian, podejmując ostateczną decyzję w kontekście wyboru odpowiedniego zabiegu dla siebie. Lifting twarzy przeprowadza chirurg, natomiast zabieg nieinwazyjny może wykonać lekarz medycyny estetycznej.