Laserowe zamykanie naczynek

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, za pomocą którego można pozbyć się nieestetycznych przebarwień na twarzy występujących w postaci pajączków czy trądziku różowatego. Kiedy warto się na niego zdecydować i co należy o nim wiedzieć?

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg nieinwazyjny, który polega na naświetlaniu wybranego obszaru na skórze za pomocą lasera. Dzięki temu nie ma potrzeby przerywania ciągłości tkanki, jak ma to miejsce w przypadku interwencji chirurgicznej. Hemoglobina, czyli barwnik czerwonych ciałek krwi wychwytuje światło lasera. Energia fotonów lasera zostaje zamieniona w ciepło, które powoduje odparowanie wody z krwi w uszkodzonym naczyniu. Jego ścianki rozpadają się i zostają wchłonięte przez organizm, a następnie wydalone. Laserowe zamykanie naczynek jest stosunkowo bezpieczne, przez co może się na nie zdecydować większa liczba pacjentów.

Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej mocy lasera – specjalista podejmuje się tego zadania jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu. Ocenia jednocześnie rodzaj zmian skórnych i stopień ich zaawansowania. Pacjenci doceniają fakt, iż najczęściej wystarczy przeprowadzić jeden zabieg laserowego zamykania naczynek, aby zobaczyć upragnione efekty. Czasami konieczne staje się jego powtórzenie, jednak wyłącznie w przypadku bardzo zaawansowanych zmian skórnych. Rezultaty zabiegu można zobaczyć nawet po kilkunastu godzinach od momentu jego wykonania, choć osoby z bardzo wrażliwą cerą na efekty będą musiały poczekać nieco dłużej. 

Laserowe zamykanie naczynek – leczenie czy redukcja problemu natury estetyczne?

Laserowe zamykanie naczynek ( http://epi-gdansk.pl/zamykanie-naczyn-gdansk/ ) cieszy się dużą popularnością wśród osób borykających się z problemem tak zwanych pajączków. Coraz częściej laserem posiłkują się również pacjenci z trądzikiem różowatym. Niemniej jednak musimy mieć na względzie, że laser nie jest metodą leczenia sam w sobie. Pozwala pozbyć się nieestetycznie prezentujących się zmian, jednak nie leczy przyczyny ich powstawania. Z tego też powodu bardzo ważne jest przeprowadzenie konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu bądź dermatologiem, który dobierze odpowiednią metodę terapeutyczną.

Laserowe zamykanie naczynek możemy porównać na przykład do usuwania blizn potrądzikowych – zabiegi te nie leczą trądziku, jednak pomagają pozbyć się niechcianych zmian na skórze. Ważne więc, aby upewnić się, czy pojawiające się pajączki nie oznaczają na przykład poważnych problemów z krążeniem.

Jak przygotować się do zabiegu i jakich zaleceń warto przestrzegać po jego przeprowadzeniu?

Na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem pacjent powinien zrezygnować z opalania – zarówno w solarium, jak i w promieniach słońca. Jednocześnie nie może on stosować silnych kosmetyków na obszarach, które mają zostać poddane działaniu lasera. Dotyczy to zwłaszcza produktów zawierających retinol oraz witaminę A. Pacjenci powinni odpowiednio nawadniać organizm, wypijając przynajmniej 2 litry wody każdego dnia. Przed zabiegiem nie trzeba wykonywać żadnych badań specjalistycznych, wymagane jest jednak przeprowadzenie konsultacji wstępnej, na podstawie której lekarz zakwalifikuje pacjenta oraz dobierze odpowiednią moc lasera.

Tymczasem po wykonaniu zabiegu pacjent nie powinien eksponować skóry na działanie promieni słonecznych przez okres około miesiąca. W dalszym ciągu musi on odpowiednio nawadniać organizm. Ponadto na skórę nie można aplikować żadnych kosmetyków złuszczających bądź peelingujących. W przeciwnym razie naskórek może ulec uszkodzeniu, a efekty zabiegu nie będą tak dobre, jak się spodziewamy. W ciągu doby od zabiegu pacjenci powinni unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza schylania się czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. 

Laserowe zamykanie naczynek – czy warto zdecydować się na zabieg?

Zabieg laserowego zamykania naczynek pozwala pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze, a jednocześnie jest stosunkowo bezpieczny dla pacjenta. Niemniej jednak należy mieć na uwadze pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Należą do nich: ciąża, cukrzyca, choroby nowotworowe oraz niektóre wirusowe, przyjmowanie leków z retinolem bądź witaminą A. Podczas samego zabiegu pacjenci mogą odczuwać delikatne pieczenie, jednak jest on oceniany jako bezbolesny. Laserowe zamykanie naczynek można przeprowadzić w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg trwa około pół godziny, po czym pacjent może wrócić do domu. W dniu zabiegu warto się jednak oszczędzać, tak aby skóra miała okazję do regeneracji. Jednocześnie powinniśmy wybierać wyłącznie renomowane gabinety, w których pracuje się na najwyższej jakości sprzęcie. Zabieg powinien wykonać doświadczony lekarz medycyny estetycznej, który tak dobierze moc lasera, aby nie doprowadzić do poparzenia naskórka. Zabieg zdecydowanie warto przeprowadzić w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu trwałych i szybkich efektów. Pamiętajmy jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne może okazać się jego powtórzenie, o czym z pewnością poinformuje nas lekarz.