Osocze bogatopłytkowe – kiedy widać efekty? Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego to jeden z bezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, za pomocą którego można na przykład wygładzić zmarszczki czy pobudzić cebulki włosów do wzrostu. Kiedy widać pierwsze efekty zabiegu i dla kogo jest on przeznaczony?
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze to jeden ze składników ludzkiej krwi. Wykorzystywane jest one do leczenia różnego typu przypadłości, lecz jednocześnie można posiłkować się nim celem poprawy wyglądu zewnętrznego. Osocze bogatopłytkowe otrzymuje się z krwi pacjenta, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest otrzymanie go z krwi dawcy. Pobraną próbkę krwi umieszcza się w specjalnym urządzeniu, które odwirowuje osocze z krwi. Jest ono bogate w płytki, stąd też nazwa – osocze bogatopłytkowe. Stymuluje ono komórki do szybszej regeneracji, a jednocześnie odżywia je, usprawniając ich pracę. Osocze bogatopłytkowe, ze względu na to, że pochodzi bezpośrednio od pacjenta, jest przez niego dobrze tolerowane. Zabieg ten oczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak jest ono stosunkowo niewielkie na przykład w porównaniu do wstrzykiwania botoksu, który jest substancją obcą.
Gdzie wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe znalazło szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Chętnie korzystają z niego lekarze, których pacjenci borykają się z na przykład problemami ze stawami. Niemniej jednak to w medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się na co dzień. Co ciekawe, dobrze sprawdzi się ono nie tylko w kontekście usuwania zmarszczek czy pobudzania produkcji kolagenu, odpowiadających za jędrność skóry. Coraz częściej wykorzystywane jest również w mezoterapii igłowej, celem pobudzenie cebulek włosa do wzrostu. Lekarze medycyny estetycznej proponują swoim pacjentom osocze bogatopłytkowe głównie dlatego, że przynosi ono bardzo dobre rezultaty, a jednocześnie jest przez nich tolerowane, w przeciwieństwie do niektórych, innych substancji.
Jakie efekty można uzyskać dzięki osoczu bogatopłytkowemu?
Osocze bogatopłytkowe oddziałuje na obszar ciała, w które zostało wstrzyknięte. Mówimy więc o działaniu miejscowym. Jeśli wstrzykniemy je w skórę twarzy, to możemy liczyć na wygładzenie zmarszczek – nie tylko powierzchniowych. Jednocześnie skóra staje się bardziej odżywiona i zregenerowana. W sytuacji, gdy wybierzemy osocze do mezoterapii igłowej skóry głowy, możemy spodziewać się szybszego wzrostu włosów. Ponadto będą one mocniejsze i nabiorą blasku. Efekty zależą więc od tego, co tak naprawdę pacjent chciałby osiągnąć, sięgając po osocze bogatopłytkowe. Niemniej jednak wstrzykiwanie tej substancji daje bardzo dobre rezultaty w stosunkowo krótkim czasie.
Kiedy widać efekty wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego?
Pacjenci gabinetów medycyny estetycznej, decydując się na konkretny zabieg, często zadają sobie pytanie, kiedy zobaczą jego efekty? Otóż w przypadku osocza bogatopłytkowego najczęściej widać je już po pierwszym zabiegu. Na rezultaty trzeba poczekać około 2 tygodnie, choć nie są one jeszcze tak zadowalające, jak w przypadku wykonania całej serii wkłuć. Specjaliści zalecają, aby dla osiągnięcia optymalnych efektów wykonać około 3-4 zabiegi w odpowiednich odstępach czasowych, wynoszących około 2 tygodnie do miesiąca. Ostateczną decyzję w kontekście ilości zabiegów każdorazowo podejmuje lekarz.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Osocze bogatopłytkowe to odżywcza substancja, która bardzo dobrze oddziałuje na nasz organizm. Dzięki temu rezultaty zabiegów widoczne są nawet przez kilkanaście miesięcy od zakończenia całej ich serii. Co ważne, pacjenci mogą przeprowadzić 3-4 zabiegi raz w roku. Zaleca się jednak, aby zawsze ustalić ich harmonogram w porozumieniu ze specjalistą. Dotyczy to zwłaszcza osób, które z jakichś względów zmieniają gabinet, w jakim wykonają zabieg.
Czy warto zdecydować się na wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego?
Osocze bogatopłytkowe stanowi doskonałą alternatywę dla toksyny botulinowej, potocznie nazywanej botoksem. Pacjenci często zastępują nim również popularny kwas hialuronowy. Większość osób, które zdecydowały się na zabieg, jest zadowolona z efektów. Sam w sobie jest on bezbolesny, choć ze względu na obecność igły pacjent może czuć pewien dyskomfort. Można jednak wcześniej zaaplikować specjalny krem zmniejszający odczucie bólu. Co ważne, osocze bogatopłytkowe rekomendowane jest zwłaszcza w przypadku osób, które borykają się z różnego rodzaju uczuleniami. Jest to bowiem substancja, która pochodzi z ich własnego organizmu, dlatego ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej jest naprawdę niewielkie. Przygotowanie do zabiegu nie jest skomplikowane, jednak pacjent musi stawić się na wizycie kwalifikacyjnej, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad i upewni się, że nie występują żadne przeciwwskazania. Ponadto podczas wizyty zostanie pobrana pacjentowi krew, która następnie, już pod jego nieobecność poddawana jest obróbce. Pobranie krwi nie różni się niczym w stosunku do procedury, którą przeprowadza się w przypadku badań laboratoryjnych.