Kriolipoliza

Kriolipoliza. Nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej próbujemy usuwać za pomocą diety oraz aktywności fizycznej. Zmiana stylu życia jest bowiem kluczowym czynnikiem w kontekście zachowania zdrowia na długie lata. Niemniej jednak nie zawsze sport i dieta pozwalają osiągnąć zadowalające efekty i pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej ze wszystkich miejsc, zwłaszcza tych trudno dostępnych. W takiej sytuacji warto skorzystać z zabiegu, jakim jest kriolipoliza. Na czym ona polega i dla kogo jest przeznaczona?

Czym jest kriolipoliza?

Kriolipoliza to w języku potocznym wymrażanie komórek tłuszczowych. Zabieg polega na przykładaniu do wybranych partii ciała specjalnego urządzenia, który zamraża komórki, wywołując w nich lekki, kontrolowany stan zapalny. Ulegają one zniszczeniu, a następnie są wydalane z organizmu. W efekcie obszar ciała, na którym przeprowadzony był zabieg, nabiera szczuplejszego kształtu. O kriolipolizie coraz częściej mówi się nie tylko w kontekście odchudzania, lecz również modelowania sylwetki. Niektórzy polecają tego rodzaju zabieg do walki z cellulitem. 

Kriolipoliza – dla kogo?

Kriolipoliza to zabieg, który może być wykonany u dorosłych, zdrowych osób, które chcą się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranej partii ciała. Nie jest on rekomendowany jako metoda odchudzania, a jedynie sposób, dzięki któremu można wspomóc cały proces. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża, okres karmienia piersią, nieustabilizowana cukrzyca, choroba nowotworowa, zmiany skórne występujące w obszarze, który ma być poddany mrożeniu czy chociażby miesiączka. Kwalifikacja do kriolipolizy przebiega na podstawie wywiadu medycznego, jaki zbiera specjalista. Najczęściej zabieg ten wykorzystuje się w walce z tkanką tłuszczową nagromadzoną w okolicach ud, bioder, brzucha, biustu czy ramion. Specjalista przez przystąpieniem do pracy ocenia stan tkanki tłuszczowej pacjenta – jest to bardzo ważne, gdyż urządzenie nie działa w przypadku zbitej tkanki tłuszczowej. Zabieg nie jest również rozwiązaniem dla osób, które borykają się z problemem obwisłej skóry po odchudzaniu. 

Jakie efekty daje kriolipoliza?

Kriolipoliza to stosunkowo bezpieczny zabieg, którego efekty można zobaczyć w dosyć krótkim czasie. Specjaliści oceniają, że możliwa utrata komórek tłuszczowych sięga od 20 do 40 procent. Efektywność kriolipolizy podaje się na ogół w wartościach procentowych, gdyż często ubytki wagi nie mają odzwierciedlenia w modelowaniu proporcji sylwetki. Okazuje się, że nawet przy niewielkiej utracie kilogramów można osiągnąć pożądane rezultaty właśnie w postaci szczuplejszego wyglądu. Efekty zabiegu zobaczymy po około miesiącu lub dwóch – tyle mniej więcej trwa proces oczyszczania organizmu z komórek tłuszczowych. Co ważne, skóra w okolicach, które zostały poddane zabiegowi, staje się elastyczniejsza i jędrniejsza. Jest to bardzo istotne, gdyż często po odchudzaniu pojawia się problem obwisłej, nieestetycznie prezentującej się skóry, co w tym przypadku nie będzie miało miejsca. 

Gdzie można wykonać zabieg kriolipolizy?

Kriolipoliza znajduje się w ofercie wybranych gabinetów medycyny estetycznej. Zabieg, co do zasady, powinien wykonać lekarz medycyny estetycznej, ewentualnie kosmetolog pod nadzorem medyka. Bardzo istotne jest bowiem dokonanie oceny, czy tkanka tłuszczowa w ogóle może zostać poddana zabiegowi. Specjalista musi również wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu w danym czasie. Warto wybierać renomowane gabinety medycyny estetycznej, które zatrudniają wyłącznie wykwalifikowane osoby oraz dysponują najwyższej jakości sprzętem. 

Kriolipoliza – jak utrzymać efekty zabiegu?

Efekty kriolipolizy okazują się bardzo zadowalające, jednak to od pacjenta zależy, jak długo się utrzymają. Bardzo ważne jest bowiem przestrzeganie odpowiedniej diety, opartej na zdrowych, niskokalorycznych produktach. Jednocześnie musimy regularnie uprawiać sport, aby wspomóc proces modelowania sylwetki. Jeśli zaniedbamy te dwa aspekty, efekty zabiegu nie utrzymają się zbyt długo. Pamiętajmy, że kriolipoliza nie jest metodą odchudzania samą w sobie. Specjaliści nie rekomendują jej również jako sposób walki z otyłością. Niestety, nie istnieje żaden zabieg, który zapewniłby nam szczupłą, wymodelowaną sylwetkę na długie lata. Kriolipoliza, podobnie jak inne tego typu zabiegi, działa jedynie wspomagająco.

Czy warto zdecydować się na kriolipolizę?

Kriolipoliza to jeden z popularniejszych zabiegów w kontekście walki o szczupłą sylwetkę. Warto się na nią zdecydować, jeśli pomimo aktywnego trybu życia i zdrowej diety nie potrafimy pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej z pewnych okolic. Czasami wystarczające okazuje się jednorazowe przeprowadzenie zabiegu, jednak może być konieczne jego powtórzenie. Zazwyczaj w przypadku dużej ilości tkanki tłuszczowej rekomenduje się przeprowadzenie trzech zabiegów, jednak pozostaje to kwestią ustaleń indywidualnych. Cena za pojedynczy zabieg waha się w przedziale od 400 do 700 zł, w zależności od oferty konkretnego gabinetu. 

Źródła :

http://epi-gdansk.pl/kriolipoliza-gdansk/