Botox – jak działa?

Botox – jak działa? Botox to lek na bazie neurotoksyny botulinowej typu A. Naturalnie toksyna botulinowa nie jest stosowana w kosmetyce w czystej postaci. Jest wstępnie stabilizowana i oczyszczona z zanieczyszczeń białkowych w laboratorium. Botox jest substancją aktywną a jej umiejętne stosowanie pozwala wygładzić zmarszczki mimiczne, co sprawia, że twarz wygląda młodziej. Botox jak działa? Działanie botoxu jest następujące: zastrzyk wchodzi do mięśnia, blokując w nim przekazywanie impulsów nerwowych. W efekcie mięsień rozluźnia się, jego skurcz ustaje, a przylegająca do niego skóra wygładza się.

Czym jest botox?

Botox to bezbarwna, pozbawiona smaku i zapachu neurotoksyna białkowa wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego). Jest stosowany przez kosmetologów jako środek na zmarszczki mimiczne. Lek wstrzykuje się cienką igłą, działając na mięśnie twarzy, rozluźniając je. W miejscu wstrzyknięcia skóra ulega stopniowemu wygładzeniu, co daje efekt odmłodzenia. Punktowe wstrzyknięcie mikrodawek toksyny botulinowej wygładza skórę i wyrównuje jej powierzchnię, nie ingerując w prawidłowy proces ukrwienia i odżywiania wszystkich warstw naskórka. Jednocześnie stężenie substancji czynnej w preparacie jest tak małe, że całkowicie wyklucza się ryzyko odrzucenia i reakcji alergicznych.

Botox jak działa w kosmetologii?

Botox - jak działa?
Botox – jak działa?

Głównym efektem działania toksyny botulinowej jest czasowe blokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. W tkance mięśniowej znajdują się synapsy, są to miejsca kontaktu między neuronami lub między neuronami a komórkami. Kiedy sygnał elektryczny dociera do synapsy, otwierają się w niej maleńkie kanaliki, którymi acetylocholina jest przekazywana do tkanki mięśniowej, w wyniku czego mięsień kurczy się.

Jeśli botox dostanie się do tkanki mięśniowej w pobliżu synapsy, gdy kanaliki się otworzą, cząsteczki toksyny dostają się do synaps i blokują te kanały. W ten sposób można przeciwdziałać niechcianym zmarszczkom. Zachowane są jednak wrażenia dotykowe i wrażliwość. Nie występuje żadna martwica, którą lubią straszyć przeciwnicy zastrzyków upiększających, nie ma jej nawet na liście możliwych rzadkich powikłań terapii botulinowej. Po pewnym czasie organizm po prostu warunkowo rozkłada niedziałającą synapsę na cząsteczki i zamiast tego powstają nowe.

Wskazania do stosowania botoxu

Botox nakłada się na różne partie twarzy, na których występują zmarszczki dynamiczne i mimiczne. Częściej toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w obszary znajdujące się w górnej części twarzy: kąciki oczu, czoło, między brwiami. Zastrzyki wykonuje się również w okolicy podbródka i kącików ust. Najczęściej technika obejmuje kilka problematycznych obszarów pacjenta, a nie efekt punktowy.

Botox pozwala pozbyć się:

  • Zmarszczki poziome i pionowe na czole i między brwiami.
  • Zmarszczki wokół oczu (tzw. „kurze łapki”).
  • Zmarszczki w okolicy nosa.
  • Fałdy wargowo-podbródkowe.
  • Zmarszczki na szyi.

Botox wykorzystywany jest również w celu:

  • Korekta kształtu brwi, ich położenia.
  • Zwężenie skrzydeł nosa i podniesienie jego czubka.
  • Podnoszenie opuszczonych kącików ust.
  • Wizualne wydłużenie podbródka.
  • Korekcja asymetrii twarzy spowodowanej kurczem powiek i innymi efektami spastycznymi.

Botox nie jest wypełniaczem, to znaczy nie można nimi napompować ust. Jednak zastrzyki z botoksu wokół ust mogą wygładzić zmarszczki i sprawić, że usta będą wyglądać młodziej i świeżo. Powszechne jest również wstrzykiwanie toksyny botulinowej do stóp, dłoni i pach w celu zmniejszenia pocenia się. Zabieg ten wskazany jest dla osób z nadpotliwością. Zastrzyki z toksyny botulinowej mogą znacznie zmniejszyć produkcję sebum. Zmniejsza to ryzyko powstania niedoskonałości skóry w postaci trądziku. Botox blokuje nie tylko pracę mięśni, ale także pracę gruczołów łojowych. Efekt ten jest wykorzystywany w zastrzykach z botoksu do włosów przetłuszczających się, gdy substancja aktywna jest wstrzykiwana w skórę głowy.

Kiedy botox zaczyna działać i jak długo trwa efekt?

Już po kilku godzinach od zabiegu zauważalny jest pierwszy wynik. Po kilku dniach efekt jest wyraźnie widoczny. Powstanie ostatecznego wyniku zajmie około 2 tygodni. 4-6 miesięcy to czas trwania efektu wstrzyknięcia botoksu. Stopniowo w tym okresie odbudowywane są włókna mięśniowe i nerwowe. Po sześciu miesiącach procedurę można powtórzyć. Jednak to, jak długo pozostaje toksyna botulinowa, zależy od wielu czynników: leku, podawanej dawki, strefy i techniki podawania. A także od indywidualnych cech danej osoby, do których należy: metabolizm, styl życia oraz obecność złych nawyków.

Kompatybilność botoxu z innymi zabiegami

Jak pokazuje praktyka, efekt zastrzyków z toksyny botulinowej jest znacznie zwiększony, jeśli jest połączony z preparatami z kwasem hialuronowym.Tak więc w pierwszej kolejności zmarszczki mimiczne są korygowane botoxem, po czym pozostałe nieprawidłowości twarzy niwelowane są wypełniaczami. Nawiasem mówiąc, obie procedury można przeprowadzić w ramach tej samej sesji. Wymaga to jednak bardzo wysokich kwalifikacji kosmetologa. Z reguły iniekcje preparatami toksyny botulinowej nie wymagają znieczulenia miejscowego.  Zastrzyki na ogół nie są bolesne, zabieg trwa najwyżej 15 minut, a po nim nie ma nieprzyjemnych doznań.